Konspirační teorie
Kdo Kennedyho neměl rád
Jak už to tak bývá, Kennedy si kvůli své politice nadělal řadu nepřátel snad ve všech oblastech, kde mohl. Možná by nebylo na škodu uvést si na začátek alespoň několik významných osobností té doby, které se s Kennedym neměli v lásce.
Lyndon B. Johnson Viceprezident, se kterým si Kennedy nerozuměl od svých politických počátků. Oba byli naprosto jiní, ať už politicky nebo charakterově. Podle mnoha názorů si JFK vybral LBJ za viceprezidenta jen z jediného důvodu: věděl, že mu viceprezident pomůže získat ve volbách velkou řadu demokratů, kteří by jinak pro Kennedyho v žádném případě nevolili. Narůstající nepřekonatelné rozdíly mezi oběma politiky nakonec zapříčinily, že Kennedy s Johnsonem v dalším politickém období už nepočítal a chtěl se ho zbavit.
J. Edgar Hoover Ředitel FBI. Od počátků Kennedyho kariéry si tito dva zrovna do noty nepadli, Hoover považoval Kennedyho za namyšleného playboye, který nemá v úřadu, co dělat, Kennedy říkal, že je Hoover na svou dobu poněkud staromódní. Pokud se ale odpoutáme od osobních útoků, Hooverovi vadil hlavně zájem Roberta Kennedyho o organizovaný zločin. Těžko říct, zda byl Hoover mafií vydíraný, využíval její pomoci, bral od ní úplatky nebo ji prostě jen ignoroval, v každém případě s oblibou tvrdil, že nic jako organizovaný zločin v USA neexistuje a nemá smysl se tím tedy zabývat. Pro pochopení celé této záležitosti si stačí vzít k ruce statistiky a podívat se, kolik mafiánů bylo představeno před soud za Hoovera a kolik rok po jeho odchodu z funkce.
Allen Dulles Bývalý šéf CIA, kterého Kennedy vyhodil po Zátoce sviní. JFK také odmítal Válku ve Vietnamu, uvažoval o omezení moci CIA. Dost na to, aby se jeho zásahy některým jejím představitelům přestaly líbit.
Mafie Konkrétně jména jako Sam Giancana, Jimmy Hoffa, Santos Trafficante, Meyer Lansky, John Roselli, Carlos Marcello... Řada z těchto lidí vlastnila svá kasina na Kubě, o která po Castrově převratu přišla. Během Zátoky sviní mafie spolupracovala se CIA na atentátu na Castra, Kennedy ale tyto snahy rychle zarazil. A ještě méně se pak mohla organizovanému zločinu líbit razie ministra spravedlnosti Roberta Kennedyho v jejích řadách.
Fidel Castro Pokud se na vás vláda cizí země pokusí spáchat několikrát atentát, je možné, že jim to budete chtít vrátit. I když v té době bude stát v čele úplně někdo jiný než ten, od koho vzešla původní myšlenka.
KGB Jsme přece uprostřed Studené války...
Výstřely v Dallasu
Podle závěru Warrenovy komise byl střelec jen jeden: Lee Harvey Oslwald. Nejnovější poznatky ale svědčí o tom, že lidí za vraždou Johna F. Kennedyho muselo být o něco víc. Ze Zapruderova filmu (viz sekce videogalerie) totiž vyplývá, že střely vypálené na prezidenta nebyly tři, nýbrž jich bylo pět až šest. Po té první taky prezidentovo tělo letí dozadu, což by podle fyzikálních zákonů mělo znamenat, že střelec stál před kolonou, ne za ní jako Lee Harvey Oswald. Dlouhou dobu, co se o atentát na Kennedyho zajímám, jsem si kladla ještě jednu otázku. Kdo zapříčinil, že Kennedy jel tudy, kudy jel? Ještě den před atentátem byla Kennedyho cesta naplánovaná po Main Street, pak ale někdo rozhodl, že JFK pojede po Elm Street. Druhá cesta nejenže nedávala logicky smysl, protože byla mnohem delší, ale hlavně byla pro prezidenta nebezpečná. Podle nepsaných zákonů Secret Service nikdy nesmíte pustit prezidenta jedoucího v autě do zatáčky, která má více než 90°, protože by z něj takové zpomalení mohlo učinit snadný cíl odstřelovačů. Zatáčka, do které Kennedy vjel jen pár sekud před tím, než se ozvaly výstřely, měla 120°. Chyby se ale stávají, takže by toto pochybení možná šlo vzít na lehkou váhu. Pokud by ovšem někdo nepřesunul fotografy a novináře na úplně poslední místo v koloně, odkud nemohl nikdo nic pořádného nafotit, a pokud by ten samý člověk, co Kennedyho cestu změnil, taky nenechal prezidenta na Elm Street naprosto nechráněného příslušníky tajných služeb. Dlouho jsem si říkala, kdo tyto změny učinil, jednoznačně se muselo jednat o někoho s dostatečně vysokým postavením. Teprve asi v osmé knížce o atentátu na Kennedyho, kterou jsem měla v ruce, jsem našla odpověď. Ten člověk se jmenoval Earl Cabell a byl dallasským starostou. Co je však důležitější, byl také bratrem jistého Charlese Cabella, jednoho z předních představitelů CIA a organizátorů Zátoky sviní. Není také asi náhodou, že Cabell nazval Kennedyho zrádcem a stál v přední řadě jeho nepřátel.
Oswald dopaden
Už půl hodiny po střelbě měla FBI jasno v tom, kdo střílel na prezidenta. Jmenoval se Lee Harvey Oswald a toho dne v budově, ze které se mělo střílet, byl. To samo o sobé není vůbec divné, až na to, jak rychle si byla FBI svou volbou jistá. Vyšetřování se v té době teprve rozjíždělo, nalezená zbraň mohla mít stěží určeného majitele, Oswalda několik pater pod místem činu téměř nikdo nezaznamenal a sám Oswald vklidu odešel. Vzhledem k tomu, že v budově (logicky) nebyl sám, jeho jmenování vrahem tak krátce po činu celkem zvláštní. Ještě zvláštnější je, že kroky k chycení Oswalda vydával sám šéf FBI J. Edgar Hoover a že Lyndon B. Johnson dvě hodiny po střelbě (v době chycení Oswalda) dallasské policii nařídil, že mají ukončit vyšetřování, protože "chytili svého muže". Z tohoto důvodu a za pomoci CIA a FBI bylo v následujících hodinách propuštěno i několik dalších podezřelých, mezi nimi i dva muži, kteří na první pohled vypadali jako bezdomovci. Podle fotky je ale později někdo identifikoval a vyšlo najevo, že se jednalo o dva muže ve spojení s CIA. Když dodám, že jeden z nich (Hunt) patřil k hlavním spojkám mezi CIA a mafií během Zátoky sviní, že byl jeden z prvních, kdo navrhl CIA atentát na Castra a že se s jeho jménem setkáváme v americké historii znovu během aféry Watergate; není asi divu, že někteří lidé přestávají na náhody věřit.
Pod vlivem FBI
Atentát sice vyšetřovala Warrenova komise, z dnešního pohledu se ale dá říct, že její závěry stejně záležely pouze na tom, co si bude přát FBI. Tato skupina sedmi lidí (mezi něž se nějakým "nedopatřením" dostal i jeden z hlavních Kennedyho nepřátel - Allen Dulles) během svého "vyšetřování" procházela pouze důkazy, které jí předložilo FBI. Lidé, kteří tvrdili něco jiného, nebyli brání v potaz, řada svědků dokonce v pozdějších letech vypověděla, že jim FBI vyhrožovala, pokud nepotvrdí oficiální teorii. I přesto se ale pouze tři ze sedmi členů Warrenovy komise ztotožnili s teorií jednoho střelce (byl to její předseda Earl Warren, budoucí prezident USA Gerald Ford a, jak se dalo čekat, Allen Dulles), ostatní muži prohlásili, že nevěří v teorii předkládanou FBI. Ten nejradikálnější z nich - Hale Boggs - dokonce obvinil celou organizaci a jejího šéfa Hoovera z manipulování s důkazy. Své obvinění ale nikdy neprokázal, ještě před znovuotevřením případu se letadlo, ve kterém letěl, ztratilo nad Aljaškou.
Výpověď Jacka Rubyho
Byl to Jack Ruby, kdo dva dny po atentátu na Kennedyho zabil před policejní stanicí v Dallasu Oswalda. Byl to on, kdo původně tvrdil, že vše udělal jen proto, aby se nemusela Jackie dívat u soudu na vraha svého muže. Později ale promluvil, i když si podezřele moc lidí dávalo pozor na to, aby s ním nebyly vedené žádné rozhovory a nemohl nijak kontaktovat nikoho zvenku. Ruby nabízel, že bude vypovídat, pokud ho přesunou do jakéhokoliv vězení mimo těch v Texasu, kde se prý necítil v bezpečí, soud to ale odmítl. Jediný, kdo se k Rubymu během doby, kterou ve vězení strávil, dostal, byla jistá novinářka - Dorothy Kilgallen. Ta po pěti exkluzivních minutách s Rubym o samotě prohlásila, že vše byla konspirace a její článek bude největší sólokapr posledních 100 let. Co mělo být tou závratnou informací? Nikdo neví, protože článek nikdy nevyšel. Dorothy Kilgallen zemřela ještě před jeho dokončením a její poznámky se nikdy nenašly.
Přesto po Rubym máme pomátku. Z vězení propašoval dva dopisy, z nichž jeden není nijak zajímavý, kdežto v tom druhém přiznává, že vše bylo dílem spiknutí, ze kterého obviňuje Lyndona Johnsona se slovy: "V celé historii USA nebyl člověk s takovým pozadím jako má Johnson. Věřte mi, že ve srovnání s ním jsem svatý." Také tvrdí, že mu do těla píchli rakovinotvorné látky, aby ho umlčeli. Ostatně na rakovinu ještě před uzavřením svého případu Ruby taky zemřel.
Mafie v pozadí
Jakkoliv hloupě se může zdát Rubyho obvinění, nutno říct, že den před atentátem Johnson strávil v baru jednoho místního mafiána. Mafie byla také oprganizací, která měla ze smrti Kennedyho výslovně radost. V posledních letech CIA a FBI na svých stránkách zobrazuje stále víc a víc ještě nedávno "přísně tajných" materiálů, mezi kterými najdeme i několik telefonních rozhovorů mafiánských bossů. Oslavné výkřiky na Kennedyho smrt nejsou ničím zvláštním, proto mě zaujala zvlášť jedna pronesená poznámka: "Teď už je Robert Kennedy zase jenom právník."
Byl John zabit kvůli Bobbymu?
Četla jsem několik názorů, které mi dřív přišly jako blbost, ale mají něco do sebe. Odstraněním Johna F. Kennedyho mohla mafie zabít dvě mouchy (dva úhlavní nepřátele) jednou ranou, zbavila se tím prezidenta i jeho bratra, jehož čistka v poslední době stavěla před soud stále více mafiánů. Jen pro srovnání: než se Kennedyovi dostali ki moci, bylo v roce 1960 za tresné činy spojené s organizovaným zločinem odsouzeno jen 35 lidí. O dva roky později jich bylo 288 a do dalšího roka se tento počet ještě zdojnásobil. Před Kennedyovými strávili právničtí specialisté oraganizovaným zločinem dohromady 61 dní u soudu a 660 dní v terénu. V posledním roce Kennedyho působení to bylo 1081 dní u soudu a 6177 dní v terénu. Po Johnově smrti byl až do své kandidatury na prezidenta v '68 Robert Kennedy jen obyčejným právníkem a politikem, protože jedním z prvních kroků Lyndona Johnsona bylo jeho vyhození z funkce ministra. Pak začal znovu mířit nahoru, dokonce až do prezidentské funkce. Trochu zvláštní shoda okolností, že ho těsně na to "osamělý střelec" zavraždil v hotelu Ambassador.
Rozbíhající se vyšetřování v roce 1975
Rok 1975 se v Americe nesl ve znamení nových vyšetřování událostí 60. let, ať už se jednalo o Zátoku sviní nebo atentát na Kennedyho. Tato ničím neovlivněná studie měla jen jeden problém: většina lidí byla už dávno mrtvých. J. Edgar Hoover zemřel kvůli problémům se srdcem v roce 1972, Lyndon Johnson kvůli infart o rok později. Allen Dulles podlehl chřipce, Sam Giancana byl zastřelen těsně před tím, než byl povolán k soudu, Jimmy Hoffa zmizel během vyšetřování v '75 (podle všeho byl zastřelen a jeho tělo rodrceno, aby se nikdy nenašlo). Marcello byl senilní a jeden z posledních žijících mafiánských es Santos Trafficante po zavraždění Sama Giancany podle nahrávek FBI pronesl: "Teď už jsou na živu jenom dva lidé, kteří ví, kdo zabil Kennedyho. A ti nepromluví."
|