Joe Kennedy John Kennedy Robert Kennedy Ted Kennedy Návštěvní kniha Kontaktujte mě
Black as Day - A free Dreamweaver Template from www.r7designer.com
Advanced Search - Link me to an Advanced Search!
"Ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country."

Joseph Kennedy jr

Životopis

Joe Kennedy se narodil 28. července 1915 a byl nejstarším synem Josepha a Rose Kennedyových. Stejně jako jeho bratr John, i Joe vystudoval Choate a Harvard, mnoho lidí mu už v té době předvídalo, že z něj jednoho dne bude úspěšný politik, Joe sám rád prohlašoval, že "bude první katolík v čele USA.". Vše tomu také napovídalo, Joe byl synem, do kterého jeho otec Joseph vkládal veškeré naděje. Joseph jr. byl hezký, ze všech synů měl ve škole nejlepší prospěch, byl perfektní sportovec, mimořádně oblíbený v kolektivu a již ve dvaceti šesti letech dokázal na Demokratickém sjezdu jako delegát ovlivňovat politická rozhodnutí své strany. Z Harvardu odešel rok před závěrečnými zkouškami kvůli vstupu do armády v právě vrcholící druhé světové válce. Poprvé vzlétl v květnu 1942, o rok později se připojil k britskému letectvu.

Byl silně ambiciózní, rád přijímal těžké úkoly, protože doufal, že si na půdě válečného veterána později vybuduje úspěšnou politickou kariéru a bude moci kandidovat na prezidenta. Po tom, co se John navíc stal válečným hrdinou, dělal Joe všechno proto, aby svého nemocného bratra překonal.

Joe Kennedy zemřel v riskantní operaci 12. srpna 1944, kdy měl jeho bombardér pomoci jednotkám, které se vylodily u pobřeží při Dni D. Joe už při startu věděl, že jeho letadlo není úplně v pořádku, přesto se rozhodl akce zúčastnit. To se mu vymstilo, když zničehonic ve vzduchu explodoval. Za svůj hrdinský čin byl později oceněn několika medailemi a v roce 1946 po něm americké námořnictvo pojmenovalo jednu ze svých bitevních lodí.


Co o něm řekli

"Joe udělal řadu věcí správně, ale cítím, že největšího úspěchu dosáhl jako starší bratr. Už jako velmi mladý převzal zodpovědnost nad životem svých sourozenců."
- John F. Kennedy, ze soukromých pamětí

"Myslím, že jsem měl k Joeovi blíže než kdokoliv jiný. I tak jsem ale často uvažoval, jestli ho vůbec znám. Vždy si udržoval jistý odstup od událostí; byla to zeď, kterou jen málokdo dokázal překonat."
- John F. Kennedy, ze soukromých pamětí

"Po 25 splněných misích a získání práva vrátit se domů, se Joe dobrovolně přihlásil na tak nebezpečnou misi, že ho někteří členové jeho posádky prosili, aby nikam nešel. Ještě s jedním pilotem měl vzlétnout s experimentální výbušninou a letět s ní na jistý cíl v Něměcku. Nad Kanálem se pak dva mladí Američané měli odpoutat, vyskočit z letadla a nechat autopilota, aby zařídil, že jejich stroj, v této době už spíše nabitá zbraň, dolétne ke svému cíli. Něco se ale pokazilo. Nejspíše do motoru vlétla nějaká jiskra. Ať už se stalo cokoliv, nálož vybuchla jen pár minut před tím, než měli dva piloti letadlo opustit."
- Ted Kennedy (z jeho knihy True Compass)

"Joe posmrtně obdržel Navy Cross (námořnický kříž, nejvyšší ocenění, které uděluje americké námořnictvo, pozn. aut.), the Distinguished Flying Cross (Záslužný letecký kříž, udělovaný za hrdinský čin nad rámec povinností, pozn. aut.) a Air Medal (Letecká medaile, pozn. aut.). V roce 1946 se po něm námořnictvo rozhodlo pojmenovat svůj torpédoborec. Na ničem z toho mému otci nezáleželo. Myslím, že se nikdy nepřenesl přes smrt svého nejstaršího syna."
- Ted Kennedy (z jeho knihy True Compass)

John. Kennedy Robert Kennedy Ted Kennedy Návštěvní kniha Autor stránek Kontaktujte mě
© 2007 - 2009, Kristýna Kabzanová