Joe Kennedy John Kennedy Robert Kennedy Ted Kennedy Návštěvní kniha Kontaktujte mě
Black as Day - A free Dreamweaver Template from www.r7designer.com
Advanced Search - Link me to an Advanced Search!
"Ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country."

Fakta

Výstřely v Dallasu

O Dallasu Kennedy moc dobře věděl, že to není místo, kde by byl zrovna oblíbený. Snad právě proto byl Dallas jedním z míst, kde chtěl JFK začít svou kampaň za účelem znovuzvolení. Bylo to 22. listopadu 1963, v 12.29 hodin místního času - Kennedy zrovna projížděl po Elm Street, když se ozvalo několik výstřelů. Jedna rána prolétla prezidentovi krkem, jiná mu doslova odstřelila část hlavy. Auto, ve kterém s Johnem jela ještě manželka Jackie a guvernér (který byl výstřely rovněž zraněn) okamžitě ujíždělo do nemocnice. Ale lékař mohl po hodině konstatovat už jen smrt.


Lee Harvey Oswald

Oswald zastřelen RubymFBI určila jako místo, ze kterého se na prezidenta střílelo, páté poschodí knihovny. Na daném poschodí byla podle záznamů FBI nalezena puška a za jejího vlastníka byl určen jistý Lee Harvey Oswald. O necelou hodinu později někdo na druhém konci Dallasu zastřelil policistu Tippitta. Policie se domnívala, že smrt policisty nějak souvisí s atentátem a těsně na to narazila na Lee Harvey Oswalda, jak sedí v místním kině. Měl u sebe zbraň, která odpovídala té, ze které měly být vystřeleny kulky na Tippeta, takže Oswald okamžitě putoval do věznice. Policie doufala, že se přizná, ale Oswald jen pořád opakoval, že je nevinný, jednou dokonce prohlásil, že "všichni ještě uvidí, kdo ve skutečnosti je." Dnes ale můžeme jen hádat, kým skutečně byl, protože už dva dny po tom, co byl zadržen, ho na ulici při převozu k soudu zastřelil jistý Jack Ruby.


Jack Ruby

Ruby byl majitel nočního klubu a říkalo se o něm, že má styky s podsvětím. Když ho policie poprvé vyslýchala, tvrdil, že mu šlo pouze o chranu Jackie, prý nechtěl, aby soudu viděla vraha svého muže. Polovina lidí ho tehdy považovala za národního hrdinu, polovina si přála jeho smrt. Rubyho osud se však naplnil ještě před tím, než ho nad ním mohl vyřknout soud. Ve věznici zemřel na rakovinu.


Warrenova komise

Těsně po atentátu bylo vybráno sedm mužů, kteří měli rozhodnout, jak tomu v případě atentátu skutečně bylo. Vedl je jistý soudce jménem Earl Warren, podle kterého později výbor získal svůj název. Mezi dalšími bych mohla jmenovat například budoucího prezidenta USA Geralda Forda nebo bývalého šéfa CIA (kterého Kennedy po Zátoce sviní vyhodil) Allena Dullese. Po několika měsících vyšetřování se komise přiklonila k teorii jednoho střelce - Lee Harvey Oswalda.


Pozdější léta

Mnoho lidí později zpochybnilo závěr Warrenovy komise a od 70. let se stále víc a víc lidí pokoušelo na vlastní pěst zjistit, jak tomu ve skutečnosti bylo. Nejnovější důkazy hovoři proti teorii jednoho střelce, ale pravdu už se asi nikdy nedozvíme.


John. Kennedy Robert Kennedy Ted Kennedy Návštěvní kniha Autor stránek Kontaktujte mě
© 2007 - 2009, Kristýna Kabzanová