Joe Kennedy John Kennedy Robert Kennedy Ted Kennedy Návštěvní kniha Kontaktujte mě
Black as Day - A free Dreamweaver Template from www.r7designer.com
Advanced Search - Link me to an Advanced Search!
"Ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country."

Filmy

JFK

Režie: Oliver Stone
Hrají: Kevin Costner, Tommy Lee Jones, Gary Oldman, Kevin Bacon

Děj filmu bude doplněn později


Atentát v Ambassadoru

Drama, USA, 2006

Režie: Emilio Estevez
Hrají: Anthony Hopkins, Demi Moore, Ashton Kutcher, Sharon Stone, Lindsay Lohan, Elijah Wood

Atentát v Ambassadoru Film o atentátu na Roberta Francise Kennedyho v hotelu Ambassador, který se odehrál 6. června 1968. Moc na tomto filmu oceňuji hlavně Estevezův nápad ohledně začlenění skutečných záběrů s Kennedym do filmu, protože vybrat herce, který by ho mohl ve filmu nahradit, by bylo skutečně hodně těžké. Nicméně právě toto i největší slabostí daného filmu, až na příjezd Kennedyho do hotelu a jeho závěrečnou řeč s ním moc materiálů nemáme, takže se Estevez více zaměřil na mozaiku příběhů jednotlivých lidí, kteří byli toho večera v hotelu. A asi 10 minut s Bobbym z celkových 120, které má film, přece jen není nic moc. Těch 10 minut se pak skládá přibližně ze dvou částí: příjezd Kennedyho do hotelu a závěrečná řeč, kterou Kennedy pronesl přibližně dva měsíce před svou smrtí a která neztrácí na aktuálnosti ani dnes. Když jsem jednoho dne nemohla usnout, pouštěla jsem si jeho slova v jednu hodinu v noci třikrát dokola a musím říct, že ten chlap měl sakra pravdu. Protože na násilí skutečně ve většině případů plodí jen další násilí. Shrnuto: moc příjemný film, jen je škoda, že tam toho o Kennedym není víc. Mimochodem, i titulky s fotkami z Robertova života stojí za to.


Tajné spisy KGB o atentátu na Kennedyho

Dokument, USA, 1998
Režie: David McKenzie
Hrají: Roger Moore (komentátor)

tajné spisy KGB o atentátu na Kennedyho Tento dokument pro mě byl, až na účast bývalého agenta 007, velkým zklamáním. Na skutečný dokument o 85 minutách film obsahuje bohužel hodně málo faktů, které by udržely vaši pozornost. Dalo by se říct, že většinou dokola sledujete jen to samé, rozhodně se odvážím tvrdit, že by se to dalo bez ztráty informací zredukovat do nějakě čtvrt hodinky. Jindy se zas zdá, že sami tvůrci neměli úplně jasno o tom, co chtěli natočit, hned v začátku jeden z badatelů tvrdí, že Oswald byl neschopný sám o sobě zabít Kennedyho, nicméně v závěru se dokument přivrací k teorii jednoho střelce. Jednoho střelce, kterým byl Lee Harvey Oswald. V dnešním světě, kdy teorii více střelců podporuje naprostá většina odborníků a hovoří pro nic většina důkazů, mi tento film přijde tak trochu jako by byl výmyslem Warrenovy komise z 60. let minulého století. Skutečně mi není úplně jasné, jak někdo mohl tohle natočit o 30 let později, navíc metodou, která, když už jí chybí objevnost a podle mě i pravdivost, není aninijak zábavná.


Conspiracy: The Robert Kennedy Assassination

Dokument vysílaný na History Channel

Hrob RFK Mimořádně podařený dokument o dni, kdy byl zastřelen Robert Francis Kennedy. Už úvodní minuta je hodně působivá, nejprve je zběžně vysvětleno, kdo to Kennedy vlastně byl, a potom v rychlém tempu za zběsilé hudby sledujeme několik málo archivních záběrů z hotelu Ambassador, včetně Bobbyho ležícího s prostřelenou hlavou na podlaze v kuchyni. V průběhu celého dokumentu se tvůrci přiklánějí k verzi spiknutí a přikládají několik důkazů. Ať už se jedná o mizející důkazní materiály, které pro spiknutí hovořily, nebo video z výslechu Sirhana B. Sirhana (údajného střelce). Během 45 minut celý dokument neztrácí nijak na svém tempu, nesnaží se opakovat každou věc několikrát, pořád nám předhazuje nové zajímavosti kolem atentátu. K natáčení bylo pozváno několik spisovatelů, kteří o Kennedym vydali úspěšné knížky, stejně jako muž z Kennedyho štábu, který byl toho večera také postřelen, nebo agent FBI, který na případu pracoval. Upřímně mě ale překvapil hlavně závěr, protože posledních deset minut je věnovaných teorii jednoho střelce a důkazům, které hovoří pro to, že je celá věc o konspiraci možná jen výmyslem lidí. Je tak na divákovi, ke které verzi se přikloní, a konečně se po dlouhé době nejedná jenom o dokument, který by se nám snažil "svoji pravdu" narvat do hlavy za každou cenu.


RFK

Drama, USA, 2002

Režie: Robert Dornhelm
Hrají: Linus Roache, James Cromwell, David Paymer, Martin Donovan

RFK Jsou filmy, se kterými můžete mít i přes jejich prokazatelné klady celkem potíž. RFK není nijak zvlášť invenční film, jen tradiční "televizňák", přesto nabízí řadu zajímavých myšlenek a to zvláště proto, že je natočený o jedné důležité postavě americké politiky 20. století. Jenže když se přes tohle přenesu, zbývá mi máloco, co bych mohla hodnotit v superlativech. Jsem nadšenec do rodiny Kennedyových, proto mě lehce mrzelo, jak málo originálních záběrů bylo nakonec použito. Řada projevů, které Linus Roache jako RFK pronesl, se nám dodnes zachovala v celkem slušné kvalitě (alespoň pro televizi určitě), takže jsem jejich přemlouvání jiným hercem (a ještě s českým dabingem) považovala vzhledem k originálu jako téměř svatokrádež. Asi to zní divně, ale jako by byl skutečný RFK mnohem lepší herec než jeho filmový představitel; v každém případě mě ty skutečné projevy strhly mnohem víc. Možná to bylo způsobené tím, že v nich Kennedy (narozdíl od Roache) vyjadřoval své myšlenky a názory, že je pronášel v jiné době a od srdce, nevím. Jen mě napadá, že když už někdo do filmu zakomponuje řadu záběrů na Kennedyho mezi lidmi, nevím, proč tam nemůže nechat v originálu i jeho projevy... No nic, věřím, že 99% české populace zrovna tohle nijak nesebere, ale je to můj malý osobní problém s těmito filmy.


John. Kennedy Robert Kennedy Ted Kennedy Návštěvní kniha Autor stránek Kontaktujte mě
© 2007 - 2009, Kristýna Kabzanová