Joe Kennedy John Kennedy Robert Kennedy Ted Kennedy Návštěvní kniha Kontaktujte mě
Black as Day - A free Dreamweaver Template from www.r7designer.com
Advanced Search - Link me to an Advanced Search!
"Ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country."

Bill Clinton

Životopis

Prezident USA. Životopis bude doplněn později.

Hodnocení

Hodnocení tehdy

Sympatizovalo s ním 56% občanů, pověst mu poškodily jen skandály, které se čas od času objevily. Považován za promarněný politický talent.

Hodnocení dnes

Jeho doba s odstupem času působí mimořádně idylicky, je nazývána obdobím klidu a prosperity. U lidí se jeho postavení značně zlepšilo, je považován za mimořádně schopného prezidenta, ač někteří tvrdí, že jeho politika fungovala spíš díky Alu Goreovi.Drby

Varování: Tato část je založena pouze na názorech lidí a drbech, které po Bílém domě kolovaly. Některé údaje tedy mohou být překroucené, zveličené nebo zcela vymyšlené.

Bill Clinton (jak ví ostatně všichni) proslul aférou s Monicou Lewinskou. Prezident sice nejdřív tvrdil, že "neměl sexuální vztah s touto ženou", ale po nějaké době byl nucený (především díky stopám spermatu na Moničině oblečení) změnit svoji výpověď. V ní se k záletu přiznal a především vůči své rodině projevil velkou lítost nad vším, co se stalo. Aby ale veřejného ponížení pro Billa nebylo dost, zanedlouho se celá výpověď Lewinské o jejich vztahu (nazvaná Starr report) objevila na internetu a pultech obchodů. Celý svět si tak mohl přečíst, jak Bill Clinton ulítává na svých (dnes už pověstných) doutnících a orálním sexu. To pro Clintona ale zdaleka nebyla taková rána, jako když se dozvěděl, že si Starrovu zprávu přečetla i jeho dcera Chelsey. Jeden Clintonův přítel tvrdí, že toho večera, kdy se to Bill dozvěděl, ho našel nervově zhrouceného a se slzami v očích.

Ale vraťme se trochu do minulosti. Monica Lewinská totiž zdaleka nebyla první ženou, se kterou se prezident zapletl. Z dalších jmenujme například Gennifer Flowers. Ještě v době, kdy byl Clinton guvernérem, byl tento vztah médii hodně propíraný, bulvár dokonce tvrdil, že jejich aféra trvala 12 let. Sám Clinton ve své knize My Life přiznává, že nějaký vztah mezi nimi byl a že se spolu jednou vyspali. Gennifer naopak tvrdí, že s Billem měla dítě, které ale radši dala k adopci.

Další žena, Paula Jones, obvinila podobně jako Monica Clintona ze sexuálního obtěžování, ale soud prezidenta (který obvinění vehementně popíral) nikdy neuznal vinným. Ale ani touto ženou podle všeho nekončí seznam Clintonovým milenek. Kathleen Willey, pracovnice Bílého domu, po odhalení aféry mezi Monicou a Billem v televizní show 60 minutes přiznala, že byla před čtyřmi lety "sexuálně napadena" prezidentem. A zmiňme se ještě o dvou ženách. Ta první Juanita Broaddrick tvrdí, že ji Clinton znásilnil, ta druhá, učitelka jeho dcery Chelsea, sice nikdy poměr s Clintonem nepřiznala ani nevystoupila na veřejnost, existuje ale řada příslušníků tajné služby, kteří se údajně stali svědky její aféry, když je Bill nabádal ke krytí svých záletů před manželkou.

Ostatně ani Hillary na tom prý nebyla o moc lépe. Podle některých zpráv se zase ona zapletla s jistým Vincentem Fosterem - svým právníkem. Jejich aféra měla trvat až do roku 1993, kdy Foster spáchal v 47 letech sebevraždu. Hillary o něm po jeho smrti řekla, že to byl jeden z nejlepších právníků, jakého kdy znala.


Citáty

"Být prezidentem je něco jako vést hřbitov. Máte pod sebou hodně lidí, ale nikdo vás neposlouchá."

"V této zemi je řada lidí, kteří by chtěli být prezidenti, a já bych jim tu funkci někdy s radostí přenechal."

"Možná nejsem nejlepší prezident v historii, ale těch osm let jsem se bavil."

"Hodně dlouho se mluví o "nich" a o "nás". Před každými volbami můžete slyšet další argumenty, proč jsou "oni" tím problémem a ne "my". Jenže v Americe nejsou žádní "oni". Jsme tu jen my."

"Na Republikánech se mi líbí, že je důkazy nikdy nepřekvapí. Fakta je totiž vůbec nezajímají."

Co o něm řekli

"Myslím, že většina lidí by s radostí platila stejné daně jako za Billa Clintona, kdyby se zpátky vrátila i jeho ekonomika."
- Howard Dean v době, kdy byl prezidentem George W. Bush

"Je nadaný, bystrý, šarmantní a charismatický."
- Larry Ellison

"Clinton má speciální místo v republikánském pantheonu zasvěcenému nepřátelům. Po dobu osmi let jim byl skutečně trnem v oku. Myslím, že ho nenávidí s vášní, jakou nikdy necítili vůči Alu Goreovi."

"Bill Clinton a Al Gore symbolizují nejvíce pro-lesbické a pro-gayské názory v historii Ameriky."
- Pat Buchanan

"Prezident Clinton má méně práv, než jakýkoliv jiný občan Ameriky."
- Bob Bennett

Zdoje

  • Asi nejznámější knihou o Billovi na trhu je Clintonova autobiografie Můj život.
  • O Clintonovi jsem kdysi viděla na slovenské televizi STV dokument nazvaný prozaickým názvem Bill Clinton.
  • Kniha Zákulisí Bílého domu také asi dvě kapitoly věnovala Billu Clintonovi.


  • John. Kennedy Robert Kennedy Ted Kennedy Návštěvní kniha Autor stránek Kontaktujte mě
    © 2007 Kristýna Kabzanová